Wózki widłowe a typ magazynu

30 czerwca 2018

Miejsce pracy powinno być zorganizowane z uwzględnieniem jego specyfiki. Tylko w ten sposób można osiągnąć optymalną pracę, ruch i wydajność. Taka sama zasada dotyczy także magazynu. Kupując wózek widłowy warto zastanowić się, jak poszczególne modele będą pasowały do wykonywanych czynności. Co należy wziąć pod uwagę? Na pewno to, czy magazyn jest zamknięty, czy otwarty, a także typ i wysokość zabudowy.

Wózki widłowe w magazynach zamkniętych i otwartych

W zamkniętych pomieszczeniach należy przede wszystkim kierować się zasadą zniwelowania hałasu i spalin. Oba te czynniki bardzo negatywnie oddziałują na ludzi pracujących w magazynie. Dlatego też w zamkniętych magazynach używa się wózków ręcznych (najlepiej z cichymi kółkami z poliuretanu lub gumy) lub z napędem elektrycznym. Magazyny otwarte zostawiają większą dowolność.

Przeznaczenie magazynu

Tutaj także mogą zaistnieć pewne przeciwwskazania do używania wózków z silnikiem diesla lub napędem benzynowym. To przede wszystkim fakt przechowywania w pomieszczeniu żywności. Z kolei magazyny przechowujące ciężkie towary z racji swej specyfiki wymagają raczej wózków benzynowych, mających o wiele większy udźwig niż ręczne. Z punktu widzenia pracowników oraz tempa pracy możliwość załadowania na jeden wózek 8000 kg towarów zamiast 2500 jest bardzo znacząca. Warto więc przeglądać katalogi pod kątem jak największego maksymalnego udźwigu. Można wybrać wózek benzynowy, gazowy lub z silnikiem diesla, pamiętając jednak ciągle o zasadzie zamkniętych i otwartych pomieszczeń.

Rodzaj zabudowy a wózek

Ta kwestia dotyczy szczególnie regałów wysokiego składowania. Warto kupić wózek, który posiada maszt umożliwiający operowanie na wysokości 7-8 metrów. Jeśli dodatkowo pracownicy kompletują zamówienia lub rozdzielają zbiorcze opakowania na dużych wysokościach, należy zapewnić im stabilny, bezpieczny kosz. Warto również zwrócić uwagę na długość wideł – jeśli jest krótsza niż 950 mm, można pobierać towar jedynie w poprzek. Dłuższe umożliwiają także pracę wzdłuż. Powinno się także rozważnie dobierać wymiary i szerokość całego wózka, tak by mógł on swobodnie manewrować pomiędzy regałami – inaczej będzie zwyczajnie bezużyteczny.