Rodzaje uprawnień na wózki widłowe w 2023 r.

13 marca 2023

Rodzaje uprawnień na wózki widłowe w 2023 r.
UDT zastąpił typy uprawnień na wózki widłowe I, II i III WJO dwoma nowymi kategoriami świadectw kwalifikacyjnych.

Obecne poziomy kategorii uprawnień to:

Wyższa - Wózki widłowe wyposażone w mechaniczny napęd podnoszenia (stara kategoria I WJO). Kategoria ta pozwala również na obsługę wszystkich typów wózków widłowych, począwszy od kategorii niższej.
Kategoria niższa - Wózki widłowe wyposażone w mechaniczny napęd podnoszenia.
Przed nowelizacją ustawy o dozorze technicznym, która została wprowadzona 1 czerwca 2019 roku, uprawnienia na wózki widłowe lub zezwolenia na konserwację pojazdów były bezterminowo ważne.Wszystkie zaświadczenia kwalifikacyjne wydane przez Urząd Dozoru Technicznego w 2023 roku są obecnie ograniczone czasowo i mają ważność od 5 do 10 lat, w zależności od pojazdu, dla którego zostały wydane.

Sprzęt eksploatacyjny - specjalistyczne wózki widłowe mają 5-letnią gwarancję
Świadectwo kwalifikacyjne do obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych z napędem mechanicznym - z wysięgnikiem lub możliwością podnoszenia operatora wraz z ładunkiem - wydawane jest na okres 5 lat.

Wyposażenie techniczne takie jak:

Ładowarki teleskopowe
Wózki jezdniowe podnośnikowe, które mogą podnosić zarówno operatora, jak i ładunek
Ruchome platformy podnoszące
Suwnice, wciągniki i wciągarki (ogólnego lub specjalnego przeznaczenia);
Żurawie przenośne. Żurawie wieżowe. Żurawie szybkobieżne. Żurawie pokładowe. Żurawie pływające. Żurawie kolejowe. Żurawie na pojazdach kolejowych.
Urządzenia eksploatacyjne - wózki widłowe posiadają 10-letnią gwarancję, z wyjątkiem specjalistycznych
Świadectwo kwalifikacyjne do obsługi i konserwacji wózków jezdniowych podnośnikowych z napędem mechanicznym wydawane jest z terminem ważności 10 lat. Nie obejmuje ono wysięgnika ani możliwości podnoszenia ładunku przez operatora.

Wyposażenie techniczne takie jak:

Wózki jezdniowe wysokiego składowania (Reach trucks)
Do wózków podnośnikowych dołączone jest siedzisko;
Wózki platformowe
Wózki podnośnikowe
Ruchome platformy zawieszone na pojazdach szynowych, maszt;
układnice
dźwigi towarowe;
Dźwigi, wciągniki i wciągarki (ogólnego przeznaczenia);
Żurawie ruchome, stacjonarne i przenośne.
W SKRÓCIE
Jesteś zainteresowany zdobyciem uprawnień na wózki widłowe?
Możesz zapisać się na 3-dniowy kurs z zakresu obsługi wózków widłowych (zasilanych olejem napędowym, elektrycznym i LPG). Szkolenie będzie obejmowało następujące zagadnienia:
Budowa i obsługa wózków widłowych
Rodzaje ładunków
Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy
Przegląd techniczny
Jak wymieniać butle z gazem LPG
Dowiedz się więcej o szkoleniu
Szkolenia stacjonarne. Poznaj terminy i miejsca nadchodzących szkoleń.
Odnów uprawnienia na wózki widłowe w 2023 r.
UDT może przedłużyć ważność świadectwa kwalifikacji. Może to zrobić tylko na wniosek operatora wózka widłowego i nie później niż trzy miesiące przed upływem terminu ważności.

W celu przedłużenia ważności świadectwa kwalifikacji na wózek widłowy w 2023 roku należy złożyć elektroniczny lub pisemny wniosek.

Wniosek o przedłużenie certyfikatu kwalifikacji. Musi on zawierać dane operatora oraz numer na aktualnym świadectwie kwalifikacji.
Oświadczenie, że sprzęt był używany przez co najmniej trzy lata w ciągu ostatnich pięciu lat.

Jeśli uprawnienia zostały uzyskane przed 01.06.2019 r., nie ma konieczności ponownego zdawania egzaminu przed Komisją UDT. Procedura ich odnawiania jest taka sama jak w przypadku certyfikatów, których termin ważności upływa.

Uprawnienia, które wcześniej były oznaczone jako bezterminowe, wygasają z dniem 01.01.2024 r., jeśli nie zostanie złożony wniosek o odnowienie.

Międzynarodowe uprawnienia na wózki widłowe
Tłumaczenie dokumentów w celu ubiegania się o pracę jako operator wózka widłowego za granicą wymaga przedstawienia ich w miejscu przyszłego zatrudnienia.

Świadectwo kwalifikacyjne wydane przez Urząd Dozoru Technicznego może być wykorzystywane tylko na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Jednak certyfikaty i kwalifikacje, które zostały nadane w Polsce mogą być uznawane w innych krajach.

W zależności od miejsca pobytu mogą występować różnice w zakresie procesu potwierdzania kwalifikacji. Poza granicami Polski będą obowiązywały przepisy krajowe lub dyrektywa 2005/36/WE z dnia 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych.

Poniższe przepisy mają zastosowanie do:

Państw członkowskich Unii Europejskiej;
Państw członkowskich Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, (EFTA), oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego, (Islandia Norwegia, Liechtenstein);
Konfederacji Szwajcarskiej.
We wszystkich krajach uczestniczących w procesie wzajemnego uznawania istnieją punkty kontaktowe. Te punkty kontaktowe udzielają szczegółowych informacji na temat przepisów regulujących transfer kwalifikacji.

Warto przetłumaczyć certyfikat kwalifikacji, jak również sylabus kursu na inny język, aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie kwalifikacji w tym kraju.

Zagraniczny pracodawca może zażądać od potencjalnego pracownika ukończenia dodatkowego szkolenia lub uzyskania certyfikatu, jeśli format kursów teoretycznych i praktycznych nie jest zadowalający.